Kirakatkiállítás és események
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám
Szeretem a ruhám

A világ egyik legszennyezőbb iparága a textilipar. Magyarországon 60-80 ezer tonna ruhát dobnak ki az emberek évente, melynek 90%-a hulladékként végzi. A fast fashion komoly ökológiai és társadalmi válságot okoz.

A Kultúrgorilla - design menedzsment csapatunkkal a Forward Patterns eseménysorozaton keresztül bátorítani szeretnénk közönségünket arra, hogy kevesebbet és tudatosan vásároljanak, és amit vesznek, az fenntartható és méltányos módon készüljön, segítve a hátrányos helyzetűeket.

Hazai etikus divattervezők kollekcióit bemutatva kiállításunkon a ruhák szerethetőségét állítjuk a középpontba. Kiállításunk a Budapest Design Week Nyitott Stúdiók eseményéhez is kapcsolódik. 

A kollekciók kiindulópontját egy-egy ismert ember kedvenc régi ruhadarabja adja, melyekhez etikus divattervezők termékeit társítja Csalár Bence művészeti vezető, divatújságíró. A cél, hogy ruhatárukat elérhető árú, stílusukba illő, slow és etikus divat modellekkel fejlesszük.

Az október 12-én nyíló, négy héten át tartó kirakat kiállítás szereplői:
1. hét: Steiner Kristóf | 2021. október 12-18.
2. hét: Szamosi Zsófia | 2021. október 18-25.
3. hét: Barabási Albert-László | 2021. október 25. - november 1.
4. hét: meglepetés | 2021. november 1-8.

A Szeretem a ruhám kiállítás megtekinthető | 2021. október 12. - november 8. között

Helyszín Zipernowsky Stúdió kirakata / 1114 Budapest, Bartók Béla út 33.

Első kedvenc darab

Az első darab, amelyhez további ruhákat válogattunk, Steiner Kristóf, újságíró, influenszer és séf könnyű, fehér, ezüstszálakkal átszőtt dzsalabijája. Kristóf az esküvőjén viselte ezt, és amellett, hogy az alkalomhoz gyönyörű emlékei fűződnek, azért is szereti, mert „olyan szuper volt táncolni ebben a laza ruhában, hogy mindketten legszívesebben csakis ezt viselnénk egész életünkben.” Az emlékezetes alkalomhoz legjobban illő ruhadarabot Jaffában a bolhapiacon, egy izraeli tervező üzletében, a WiseVersában találták meg párjával, Nimivel, és szerencsére pont volt két egyforma. Valószínűleg sokáig lesz a ruhatára része, akár alkalmi, akár hétköznapi összeállításban.

Második kedvenc darab

A második hét kirakatának alapdarabja, amelyhez további ruhákat válogattunk, Szamosi Zsófia, színésznő egyik kedvence. A szoknya különleges textúrája, tapintása sok évvel ezelőtt egy Second Hand ruhaüzletben fogta meg Zsófit, a ruha sokáig vendégeskedett nála, majd egy pár évvel később bekerült a kalapba egy barátok közt rendezett ruhacserén, és így másé lett…. de csak ideiglenesen... Egy év múlva ismét felbukkant a már megszokott alkalmon, és Zsófi, miután újra megnézte a számára oly ismerős ruhadarabot, tudta, hogy végleg összetartoznak. A ruhacsere kiváló módja annak, hogy a ruhatárunkat környezetbarát módon frissítsük fel, és közben még jól is érezzük magunkat barátainkkal. Válogasd át a szekrényed, és rendezz te is ruhacsere partit a barátaiddal!

Társított márkák

A ZSIGMOND DORA menswear által jegyzett REMADE kollekció bársony kabátjainak mindegyike egyedi és kézzel készült régi, kb. 70 éves fejkendők anyagából. Egy kabát elkészítéséhez hét bársony fejkendőt használtak fel, ami Magyarország hét különböző pontjáról származik. A kendő az egész ország területén elterjedt viselet volt, de mindenhol másképp díszítették. Volt például ahol piros bojtot kötöttek a sarkára, volt, ahol kihímezték, volt, ahol csipkét varrtak rá, ezáltal is a maguk képére formálták őket. Mindegyik kendő  így mindegyik REMADE kabát is  egyedi, saját történetet mesél el; a múlt egy-egy pillanatát őrzik meg a jövő számára. NEMES kabát ötvözi a hagyomány és értékmegőrzést a praktikus designnal, és újrahasznosított poliészter béléssel véd a téli hidegektől.

A PLANTETHICS egy etikus, fenntartható, vegán ékszereket, divat és lakberendezési kiegészítőket készítő hazai márka. A természet-ihlette, letisztult, elegáns darabokat a növényetika elvei szerint, kézzel és szeretettel állítják elő, kiemelt figyelmet fordítva az alapanyagokra, beszállítókra, és a munkakörülményekre is. A tradicionális üvegművesség és a minimalista design összekapcsolásaként indították el 4 évvel ezelőtt a Tiffany ólomüveg technikával készülő FOREST kollekció kifinomult ékszereit, amelyek azóta a márka emblematikus darabjaivá váltak. A kirándulásaink, túráink, sziklamászásaink során kis páfrány és borostyán leveleket, mezei virágokat, pitypangot gyűjtünk, sőt a kertünk fűszernövényei és virágai is megjelennek a kollekcióban.

A Printa Aware az elmúlt évek során a hazai fenntartható öltözködés egyik emblematikus márkává vált. A  kiállításban látható UNIQUE kollekció darabjai az upcycling metódussal készültek, mellyel a Printa már 2008 óta foglalkozik. Az upcycling technika nem azonos az ismertebb recycling módszerrel: míg a recycling a hulladékok anyagukban történő újrahasznosítása (pl. a szelektív hulladékgyűjtés által), addig az upcycling értéknövekedéssel is jár – tehát a hulladéknak ítélt anyagok felhasználása által egy új értelemmel bíró tárgy létrehozását jelenti. Ilyen lehet többek között egy bőrmaradékokból készült táska, egy használt ingekből összetett ruha, például ez az overál is.

Dénes Petra Kauchukka papucsa saját fejlesztésű köztalp megoldással készült cipő kollekció darabja. A köztalp anyaga biopolimerből és szabászati bőrhulladékból készült egyedi gyártástechnológiával, mely alternatívát kínál a cipőipar jelenlegi környezetszennyező megoldásaival szemben. Kiegészítő tervezőként Dénes Petra fontos feladatnak tartja, hogy a bőr feldolgozás kérdéseivel foglalkozzon. Az anyagfelhasználás optimalizálása és a keletkező veszélyes hulladék kérdése nem csak izgalmas kihívás, de könyezetvédelmi és fenntarthatósági szempontból megkerülhetetlen. 

A Tipton Eyeworks szemüvegek fenntartható anyagokból, a Tipton saját pécsi gyárában és budapesti műhelyében, kézzel készülnek. A Tipton Eyeworks szakemberei már a kezdetektől fogva újrahasznosított anyagokból dolgoznak, évente több mint 3 tonna vinyl lemez újrahasznosításával készítik a Tipton szemüvegeket és kiegészítőket. A Vinylize szemüvegeket a Tipton Eyeworks újrahasznosított vinyl lemezekből készíti. Az ECHOES IN TIME szemüvegkeret a Jazz kollekció része, szögletes formavilágát a ’80-as évek ihlették. A Barabási Albert-László szettjéhez társított SQ55 vintage stílusú, klasszikus szögletes szemüvegkeret, eredeti .357 töltényhüvelyből és Sterling ezüstből készítették, az egyensúly, a tartósság és a design jegyében.

Vetlényi Alma tervezői szemléletének középpontjában a fenntarthatóság, a hulladékmentesség, azaz a zero waste és az etikus előállítás állnak. Kollekcióira jellemző az időtállóság, mely által különböző életkorú nők gardróbjainak örök darabjaivá válhatnak ruhái.” – Forrás

A dinamikusan fejlődő EVA REMENYI ékszermárka 2012-ben jött létre. A budapesti márka ötvözi a modern, friss szemléletet az ötvösség hagyományos technikáival. Minden darab kézzel és nagy odafigyeléssel készül a tervező műhelyében. A karakteres darabokon megfigyelhető a természet ihlette ritmika, amely végigkíséri az egyes kollekciókat. A tervezőt az alkotás folyamatában a kereteken túlmutató, látványos megoldások érdeklik. A kifogyhatatlan szenvedélyből születő ékszerek a nagybetűs, bátor Nőt ünneplik, aki mindennapi megjelenésében az egyediségre és az önkifejezésre törekszik.

A LAYERS cipőkollekció alapötletét a bőr tárgyak kivitelezése során visszamaradó, ám értékeit és tulajdonságait tekintve tökéletes bőrök felhasználásának igénye adta. Veszprémi Gabriella a kollekció kialakítása során olyan új gyártási módot kísérletezett ki, amely megtartja a tradicionális cipőgyártás területén alkalmazott technológiákat és alapanyagokat, de a szabászati hulladékból dolgozik. A cipőkollekció ennek az eljárásnak a formaalakító lehetőségeit, irányait mutatja be.

Koncepció Kultúrgorilla

Művészeti vezető Csalár Bence

Grafika Fazakas Noémi, Nagy Kincső

Enteriőr Pataki Dénes, wowdesign.hu

A bútorokat biztosította Fabrika Stúdió

Főtámogató Nemzeti Kulturális Alap

Külön köszönet | Szamosi Zsófia, Steiner Kristóf, Barabási Albert-László