Kuratálás

Kuratálás

Formabontó kiállításokat szervezünk a design és urbanisztika területén, legyen az nagy nemzetközi tárlat vagy kapszulakiállítás. A koncepciótól, a logisztikán, installáció- és arculattervezésen és kommunikáción át, az eseményszervezésig mindent egy kézben tartunk.

Mobilház projekt

Mobilház projekt

Az “elsőként lakhatást” modell itthoni úttörőjeként önkormányzati tulajdonú, rossz állapotú szociális bérlakásokat hasznosítanak: a lakásokat közösségi erővel újítják fel, a kiválasztott bérlő pedig kedvezményes bérleti díjat fizet. A szervezet több év munka után összetett problémával szembesült: a üres lakásállomány mennyisége, strukturális jellegzetességei és minősége nem találkozik a szükségletekkel. A magánlakások bevonása az ingatlanpiac fellendülése óta nem reális opció, az átfogó, innovatív lakás- és vagyongazdálkodási politika pedig egyelőre elérhetetlennek tűnik.

Magház

Magház

A koncepció kis alapterületű lakásokhoz komplex szolgáltatási rendszert ígért közösségi térrel, kávéházzal, kisbolttal, fitneszteremmel, mosodával, igény szerint a reggelihez való hozzávalókat a küszöb elé téve. Az engedélyezés elhúzódott, befektetők hátráltak ki: a megvalósítás valóságos kálvária volt, amit Szentpéteri Márton írása remekül érzékeltet: „Legyen lakásunk akár borsószemnyi, akár szerelőcsarnok méretű, egy garázsnak mindig járnia kell hozzá.

Apróház Mozgalom

Tiny House Movement

Az amerikai gyökerű apróház mozgalom (Tiny House Movement) fő ígérete az autonóm lakhatás, az évtizedekig tartó hiteltörlesztéssel és a fenntartással járó függőség megszüntetése. A mozgalom a 2008-as gazdasági válság után különösen népszerűvé vált: a jellemzően 37 m2- nél kisebb alapterületű, kerekeken álló vagy rögzített házikók megfizethető és könnyen kivitelezhető lakhatást kínáltak a válság során otthonukat elvesztetteknek.

Share NYC

Share NYC

Hat évvel az „adAPT NYC” után indult el a ShareNYC program New Yorkban, amely csak egy azon tíz intézkedés közül, amely a Housing New York 2.0 stratégia keretében megfizethető lakhatást kíván biztosítani a városlakóknak. Bill De Blasio polgármester a 200.000 új otthon megépítésének korábbi célját 300.000-re emelte, melyet 2026-ig kíván elérni.

Pocket Living Limited

Pocket Living Limited

Ezzel egy időben vezették be a köznyelvben csak „PD rights”-ként emlegetett Engedélyezett Fejlesztési Jogokat (PDR - Permitted Development Rights), mely rögzíti azokat a típusú építkezéseket, átalakításokat, amelyek mentesülnek az engedélyeztetési kötelezettségtől. A PDR lehetővé tette, hogy a mikro-lakásos co-living modell új életre kapott az országban, melyeknél a lakóegységek mentesülnek a “37 m2-es törvény” alól.

Elsőként lakhatást (Brno)

Elsőként lakást

A nemzetközi lakhatási koncepción alapuló kísérleti projekt 50 nehezen kiadható lakással indul el, előnyben részesítve a gyermekes családokat és a 25 éven aluliakat. A kiválasztott résztvevők kötelesek rendszeresen fizetni a bérleti díjat és találkozni a kirendelt szociális munkásokkal. Emellett segítik az Ostrava Egyetem által vezetett kutatást, ami a projekt hatékonyságát vizsgálja. A önkormányzat a 370.000 € költségű, kétéves projekt finanszírozásához Európai Uniós támogatásokra pályázik, magántulajdonosok bevonásával pedig célja a város egész területére kiterjeszteni a programot.

Több mint lakóház

Több mint lakóház

A projekt egyszerre példa a kollektív ház koncepció lehetséges itthoni jövőjére, és a lakhatási és ökológiai válság együttes kezelésére. A projekt közösségi tervezése fókuszcsoportos workshopokkal indult, ahol az interdiszciplináris projekt-csapat felmérte a célcsoport tagjainak igényeit.

Hype and Hyper Magazine

Body

Megnyugtató, hogy létezik olyan designügynökség is Magyarországon, amelyik tájékozott, van véleménye, képes is ezt kifejezni, tehát alkalmas arra, hogy értő módon és hatékonyan befolyásolja a hazai designkultúrát.

Hype and Hyper Magazine, 2016

Living

Living
Mekkora élettérre van egy embernek szüksége? Hol találkozik a design és az energia autonómia? Mit tehet a design a jövő lakhatásáért?